5 Şubat 2014 Çarşamba

Kitap fuarı ve yine hayal kırıklığı...

Kitap fuarının üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Bu yazıyı yazmak için oldukça geç kaldım ama yazmasam içim rahat etmeyecekti.
3-12 Ocak arasında Ankara Kitap Fuarı gerçekleşti. Hafta içi birgün saat 4 civarında fuara gittim. Gerçekten tenhaydı, standların önünde kalabalık da  imza sıralarında kuyruklar da yoktu. Heyecanım kaçmasın diye önceden katılımcılar listesine bakmamıştım.  Gelmeyeceklerini düşündüğüm ama geldilerse şaşırıp sevineyim diye bazı yayınevlerini aradım hızlıca. İstanbul'da güzel güzel standlar açıp okuyucuyla buluşan yayınevleri yine yoktular..(İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'na  3 defa gittim. Ankara'dan İstanbul'a sadece fuara gitme amaçlı gezilerdi bunlar.)
İletişim, Can, Metis, İthaki, Everest, Doğan kitap, Altın kitap, Ayrıntı, (özellikle gelmesini çok istediğim) Siren, İstanbul'da standları her an kalabalık olan Pegasus, Martı, Arkadya...hiçbiri yoktu.. Yapı Kredi, İş Bankası, Ntv Yayınları her zamanki gibi fuarda yerlerini almıştı. Kırmızı Kedi Yayınları'nı gördüğüm için de çok mutlu oldum. ( Özellikle İlknur Özdemir çevirisiyle yayınladıkları Virginia Woolf kitaplarıyla gönlümü çalmışlardı. )
Fuarın en güzel kısmı sahafların bulunduğu bölümdü. Eski dergileri, afişleri inceledim, plaklara ve pullara bakıp bakıp mutlu oldum. Gördüğüm kadarıyla fuarın en çok ilgi göreni de sahaflardı.
Hayatımdaki en kısa kitap fuarı turunu yapıp ayrıldım. Hasta halimle onca yolu gitmeme değdi mi? Tabii ki hayır... Umarım bundan sonrakiler daha çok katılımcıyla gerçekleşir...
Belki İstanbul fuar maceralarımı da yazarım, üşenmezsem :) Bu yazıdan daha keyifli olacağı kesin..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder