21 Mayıs 2017 Pazar

Yıllardır hayalini kurduğum bir düş bu.. Arkadaşlarla buluştuğumuz sofralarda anlatmaktan yorulmadığım- dinlerken bıktılarsa da hiç belli etmedikleri 😁-çay/kahve muhabbetlerimizin vazgeçilmez konusu..İdi.. Dostlar Ankara'dan gittiğinden beri kimseye anlatmadığım, içimde büyüttüğüm bir hayal.. İçimdekini buraya aktarmak istedim.. Belki de, bloga yolu düşen güzel yürekli bir insanın gönlünden geçen bir dua değer hayalime.. 
Tatlı, şirin bir kitap kafe açmak istiyorum.. 😊 Kitabevi ve kafe kısmı cam bir bölmeyle ayrılacak.. Kitapları inceleyenler, okuyanlar kafeden gelen seslerden rahatsız olmasınlar diye böyle birşey düşündüm.. Kitabevi kısmında da bölümlerin arasına dağıtılmış şekilde koltuklar ve sandalyeler olacak.(Berlin'de gördüğüm bir kitapçıdan ilham alacağım bu hususta.) 
Çok satanlar değil, iyi kitaplar yer alacak raflarda.. Şiir bölümünü oldukça geniş tutmak istiyorum.. Bir kitapçının iyi olup olmadığı şiir bölümünden anlaşılır bana göre.. Türk Edebiyatı ve ülkelere, bölgelere göre ayrılmış olan Dünya Edebiyatı kısımları olacak elbette.. Bilim, sanat, sosyoloji, felsefe, tarih, mitoloji, dilbilim için de raflar ayrılacak. 
Gönlümde özel bir yere sahip olduğu için, seyahat ve gezi kültürü üstüne geniş bir bölüm ayırmak istiyorum. Yol hikayeleri, rehberler ve haritalarla dolu olacak  😊
Ve tabii ki dergiler.. Ülkede basılan tüm edebiyat dergilerine ve ulaşabildiğimiz tüm fanzinlere yer vermek istiyorum. Onlar dışında Magma olmazsa olmazımız.. O zamana kadar mizah dergilerimiz ve bilim dergisi kalırsa, tabii ki onlar da yer alacak.. Aslında, kadınları obje gibi gösteren kadın ve erkek dergileri dışında pek çok farklı alanda yayının bulunmasını istiyorum..
Ve geldik en güzel bölüme 😊 Kitabevinin bir köşesi kütüphane gibi hizmet verecek, özellikle öğrencilerin faydalanması için.. Burada sadece kitaplar değil dergiler de yer alacak.. Kitaplar, dergiler 1-2 haftalığına ödünç verilecek.. Askıda bölümü de kitapçının müdavimi okurlara emanet olacak.. Dileyen hediye etmek istediği kitabı/dergiyi/defteri askıya bırakabilecek..
Arşivimde bulunan 300 kadar albüm sayesinde her daim güzel müzik duyulacak iki alanda da 😊
Geldik kafe bölümüne 😊 Camdan bir tavanının olması ve gökyüzünün görülmesi önemli.. Yağmur yağmadığı zaman camlar da açılacak tabii ki.. Isıtma için kuzine kullanılacak. Menüde ismi anlaşılmayan yemekler olmayacak, aslında menü de olmayacak.. Her gün, geceden hazırlanıp sabah pişirilen kekimiz ve böreğimiz olacak, iki en fazla üç çeşit.. Onları da evde kendim hazırlamayı düşünüyorum 😊 (her kafede bulunan, birbirinin aynı, tatsız, fabrikasyon yiyeceklerden hiç hoşlanmıyorum. ) Yazları kahvaltı da hazırlarız. Pişi yaparız.. Çökeleği domates, biber ve zeytinyağıyla harmanlarız, alın size dünyanın en güzel yemeği 😊 Çayımız, kahvemiz, minik konuklarımız için sütümüz, hastalanmış misafirlerimiz için de bitki çaylarımız eksik olmayacak 😉
(Kitabevine, kafeye gelen okurların, misafirlerin Masalcı ablası olmak istiyorum 😊 Beni iyi tanıyanlar anaç tarafımın ne kadar fazla olduğunu, hayatımın önemli bir kısmının ise yapayalnız geçtiğini bilirler.. Sanırım bu mekandaki temel amacım;  insan kazanmak, yol arkadaşları edinmek, çok sevip, bağrıma basmak..)
Samimi bir mekan olması, muhabbetin eksik olmaması, müdavimler arasında dostluk kurulması en büyük dileğim.. Çıldırmış, öfkeli, nefret kusan dünyadan sıyrılmış, huzurun bulunabileceği kurtarılmış bölge gibi olması arzum.. Mesela dostlar gelsin, derdini anlatsın çözüm bulmaya çalışalım.. Mutluluğunu paylaşsın, sevincine ortak olalım.. Ne bileyim işte genç bir arkadaşım gelsin 'Abla, aşık oldum, canım yanıyor' desin, sabaha kadar beraber oturalım.. Dostların doğumgünlerini birlikte kutlayalım.. 
Geldik bu mekanın nerede olacağına.. Memleketimde, canım Egem'de açabilmeyi yürekten diliyorum.. İzmir'de Yakın ve Yerdeniz gibi muhteşem kitapçılar var, ihtiyacı yok.. Muhtemelen Aydın'da açarım.. Merkezde mi olur yoksa anneannemle dedemin ilçelerinde mi olur bilemiyorum.. Sanırım hayatın akışı en uygun yeri bana gösterecektir... 
Yazıyı okuyacak olan herkesin yüreğine sağlık 🙏😊

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder